![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj5MUzV_bOgZITaf7YWIOM8gfRz23QiIukxdKs2nt-a2HiWMLND__N_Xz3nECXevjVrHpbvWcvKFsoWEOD060gyZeDuG4gtXIYzeF5UHBElGgAlDguDPm4dVzOVS7Q_Ztmko3yiwnkfFRY/s400/FORTE.jpg)
Talán az egyik legsokoldalúbb ütőfája a Butterfly cégnek. Kategória-megjelölése „OFF-os”, azaz offenzív, támadó fa, de játéktulajdonságai alapján szerintem nevezhetjük „allround jellegű” támadófának. Kontrollálható, ütéspontossága nagy, a labda eltalálásakor jól érezhető a koppanás a kézben, a visszacsatolás jó. A falap szerkezete a hagyományos öt rétegű fa konstrukción alapul, kiegészítve két dologgal : a középső réteg „SOLID BALANCE CORE” rendszer szerint készül, és mindkét oldalán egy igazán vékony fekete anyagon keresztül van a következő faréteghez ragasztva. A „SOLID BALANC CORE” annyit jelent, hogy a középső réteg faanyagát kétféle színű változatban 3 mm-es sávokra vágják, egymás tetejére téve őket összeragasztják, majd az eredményül kapott faanyagból 90 fokos elforgatással vágják ki a Forte középső rétegét. Ilyen módon a középső rétegen belül belső megerősítések vannak a 3 mm-es szakaszok között oldalirányban az előzetes, rétegek közti ragasztás miatt, ez többletstabilitást, és más jelleget ad a falapnak.
A lap összvastagsága 5,8-6.0 mm, a fa fejmagassága 157 mm.
A nyélben mindkét oldalt és a nyél alatt a lapban is középen üreg található, bár a lap nincs teljesen átüregelve, a külső réteg egyik oldalt rajta van, nem tudom, miért. Az üregelés összességében valószínűleg a súlypont beállítását, ill. a fa összérzésének javítását hivatott szolgálni. Az üreg viszonylag vékony, nem is túl hosszú, tehát lényegesen kisebb kivágást jelent, mint pl. egy WRB. Így a játéktulajdonságokat lényegében ez nem határozza meg, alig befolyásolja, csak érdekességképpen írtam le.
A Forte játéktulajdonságaira jellemző a jó kontrollálhatóság, a nagy ütéspontosság, egy biztonságos támadójáték jó kivitelezésére kiválóan alkalmas.
Ezen kívül a tapasztalatom az, hogy ütő összeállításakor sok féle szoft van, amivel igazán jó összhang alakul ki ezen a fán (értsd : pl. hagyományos japán támadószoftok esetében lágy, középkemény, kemény szivacsúakkal is), és abban az esetben, ha párban vannak rajta ugyanolyan szoftok, az ütő általában mindig eléggé FALSOS. Megjegyzés : ez nem sok fánál van így, hogy mindenféle szoftokkal közelítőleg azonos falsot produkál játékban, ill. szervában.
Negatívumok : a külső réteg némelyik példánynál válik lefelé, akár nagy darabokban is, vagy durván szálkásodik (A külső réteg valószínűleg nehezen ragad gyártás közben a 2. réteghez). Előfordulhat olyan is, hogy a nyél elkezd leválni, esetleg a középső réteg alkotórészei elválnak egymástól. Ilyen esetben elkezd a fa „rezonálni”, zavaróan rezegni, és javítgatni kell. De ha tökéletes, strapabíró, ép példánnyal találkozunk (ilyen is van sok ) , akkor igazán jó választás a Forte fa kontrollált támadó játékhoz.
Még egy megjegyzés : a fa gyárilag általában finoman le van lakkozva, ami szerintem rontja az ütő képességeit, hiszen nem tud rendesen odaragadni a borítás a fa külső rétegéhez, így játékban az ütő nem igazi „egységként” dolgozik. (Erről majd talán később külön). Ezért érdemes ennek a lakknak az eltávolítását megtenni. A lakk eltávolítása után a külső faréteghez a borítás szivacsa már rendesen oda fog ragadni, bár egyúttal a szálkásodás veszélye is növekedni fog.