Az új ragasztási szabályokról érthetően...
Elég sok kavarodást okozott az ITTF szabálymódosítása a ragasztást illetően miszerint első fázisban tiltották a játéktérben való ragasztást, majd második fázisban 2008 augusztus 31. után megtiltják az illékony szerves oldószeres (VOC) ragasztók használatát. Későbbi nyilatkozatában az ITTF kijelentette, hogy nem vállal felelősséget az esetleges megbetegedésekért, amit a VOC tartalmú ragasztó okoz javasolva az azonnali VOC tartalmú ragasztás megszüntetését.
Igen sok vitát keltett az ITTF rendelkezése, sokan vitatják a létjogosultságát. Én is érdekesnek találtam, amikor a játékosokat egy "ragasztóhelyiségbe" kényszerítették, amelyben arányait tekintve kb. 10.000-szer nagyobb koncentrációban volt jelen az oldószer a játéktérhez képest, de a szabályok nem mindig követik a logikát.
Sajnos sokszor tévesen a ragasztás betiltásáról beszélnek, amiről szó sincs. Továbbra is lehet ragasztani, csak a ragasztók és a ragasztás technikája változik meg, illetve kialakult egy olyan irányzat is miszerint a borításokba ún. "beépített ragasztóhatás" kerül. (ragasztás alatt az értem amikor nemcsak a borítás rögzítésére törekszünk, hanem plusz energiát, falsot, érzékenységet akarunk nyerni a ragasztó alkalmazásával) Ilyen beépített hatású szoftok pl. a Butterfly Bryce SPEED FX vagy a Donic Coppa JO Gold.
De térjünk vissza a ragasztásra. Jelenleg már mindenki számára elérhetők a szabályozásnak megfelelő VOC mentes ragasztók, ragasztó szettek, tuning készletek. Mostantól kezdve a művelet két részre szakad, mert külön eljárás lesz a borítás fához rögzítése és a szoft "becsörgetése"
Butterfly tuning készlet
1. A rögzítés VOC mentes, sokszor víbázisú ragasztónak hívott, de többnyire folyékony kaucsuk alapú ragasztóval lehetséges. (pl. Butterfly Free Chack, Stiga Aqua Energy) Mindenféle szofthoz alkalmazható, 5-10 perc alatt szárad és igen jól ragad.
Használata: a megszokott módszerrel a szoftot és a fát is be kell kenni, majd száradás után felhelyezni a szoftot. Általában a raagsztóhoz jár valamilyen szivacsos applikátor vagy ecset.
2. A becsörgetés/tuningolás VOC mentes, sokszor "olajos" ragasztónak hívott anyaggal lehetséges.(pl. Butterfly Speed Optimizer ONE) Ez egy nagyon hosszan tartó hatású, de lassan száradó készítmény.
Használata: Csak új szoftra alkalmazható. (bár nekem rétegszedés után is tökéletesen működött) Általában 2-3 rétegben érdemes alkalmazni, a rétegek között 12 óra száradási időt hagyni, majd a fentebb leírt ragasztóval flerakni a fára.. Az így kezelt szoft 1-2 hétig csörög, mindig ugyanolyan, nincs elragasztás és egyéb kellemetlenségek. A hatásidő végefelé célszerű egy másik pár bekezelt szoftot a közelben tartani, hiszen nem lehet csak úgy lekapni-beragasztani-felrakni ha már kiment a tuning hatás, mert a rétegenként 12 óra száradási idő ezt nem teszi lehetővé.
Rétegszedés utáni Bryce FX 2 réteg Butterfly Speed Optimizerrel kezelve
Tippek, hasznos tanácsok:
A FreeChack és minden vizesbázisú ragasztó felvitelekor azonnal réteg képződik, amit a következő becsörgetés előtt el kell távolítani. A fáról könnyedén ledörzsölhető, a szoftról már kissé nehézkesebb. Két megoldást alkalmaztam sikerrel:
1. Ha mérik az ütőt: Vékony rétegben a Speed Optimizerrel be kell kenni, majd kis idő múlva le lehet dörzsölni.
2. Ha nem mérik az ütőt: Hagyományos ragasztóval vékony rétegben be kell kenni, majd a hagyományos rétegszedős módszer alkalmazható.
Új szoft esetén az első kezeléskor az első réteg Speed Optimizert közel 1 óra alatt magába szívja a szoft. A következő rétegnek már néhány órával több kell, a harmadik pedig előírásszerűen betartja a 12 órát. Ezek a paraméterek a hőmérséklettől is függenek. A 3 réteggel kezelt szoftok nagyon felpúposodnak (nem is tudom mit csinálnak a versenyzők, akik 8-12 réteggel kezdik), igen jó kézügyesség kell mire az ember bekeni FreeChack-kel és felrakja, főleg ha már körbe van vágva. Segíthet ha a FreeChack rákenésekor a szoft közepét az ujjunkkal lenyomjuk és így kenjük a szoftra a FreeChack-et, majd ezt a helyet utoljára hagyva befejezzük a műveletet. A FreeChack gyorsan szárad, hajszárítóval még lehet gyorsítani rajta.
Kezd elterjedni egy téveszme, miszerint be kell lakkozni a fát a "vizesbázisú" ragasztó használata miatt, nehogy eláztassa a fát. Nos, a FreeChack nem vizes bázisú (meggyőződésem, hogy más márkák sem) vagy legalábbis nem tartalmaz több folyadékot mint egy hagyományos ragasztó (Egy hagyományos 87g-os fa is felszed 3-5g-ot a hagyományos ragasztás során). Tehát emiatt szükségtelen lakkozni. Ami viszont tény, hogy a FreeChack és társai nagyon erősen tapadnak, mert a Speed Optimizer nagyon meggörbíti a szoftot és ezt valahogy mégis a fán kell tartani. Így a gyengébb szálszerkezetű fák, vagy amiket nem kezelnek gyárilag, hajlamosak kiszálkásodni.
Az "olajos" ragasztók sikeressége még ugyan nem nagyon mérhető, azonban az biztos, hogy nem 100%-osan ugyanaz az érzés. A szoft lágyabb és dinamikusabb lesz (akár két hétig is) szivacsának felépülési ideje növekszik és akinek erre van kihegyezve a játéka, annak kicsit szoknia kell.